A szén-dioxid kibocsátás nem csak a levegőt szennyezi, amelyet belélegzünk, hanem a tenger és az óceánok elsavasodását is okozza. Ez a folyamat számos tengeri fajra lehet hatással, sőt felgyorsíthatja az éghajlatváltozást. A tenger felszíni vizének pH-értéke közel 25%-kal csökkent az iparosodás kezdete óta, ami számos tengeri faj fennmaradását veszélyezteti, megváltoztatja a környezeti viszonyokat.
Az élő szervezet megérzi a környezet változásait, némelyik élőlény idomulni tud az új viszonyokhoz, de csak bizonyos döntések árán. A korallok, puhatestűek és rákfélék felhasználják a vízből kinyert karbonátionokat, és beleépítik páncéljaikba.
Ha egyre kevesebb szabad kötésű karbonát található a vízben, azt eredményezi, hogy ezek az állatok egyre kevesebbet tudnak építőanyagként saját fejlődésük során felhasználni.
Páncéljaik egyre gyengébbek lesznek, ami sokkal kiszolgáltatottabbá teszi őket a ragadozókkal szemben. Jelentős szerepük miatt a tápláléklánc minden szintjére kiterjedő következményekkel lehet számolni.